16 Mayıs 2013 Perşembe

cehalet hakkında çarpıcı bir araştırma''Cehalet, gerçek bilginin aksine, bireyin

 kendine olan güvenini artırır.''


Dunning-Kruger Sendromu "Niteliksiz insanlar ne ölçüde niteliksiz olduklarını fark edemezler."
Televizyon izlerken birilerine bakıp da "Ya bu adam bu sığlıkla nasıl buralara kadar gelebilmiş" diye düşündüğünüz oldu mu hiç?
Ya da işyerinizde sizinle aynı ya da daha üst aşamada bir görevde olan bazıları, sizde büyük bir şaşkınlık uyandırdı mı?; onlara bakıp "Bu cahillik, kendini bilmezlik nasıl fark edilmez?" diye iç geçirdiniz mi?

Justin Kruger ve David Dunning adlı iki ABD'li bu hissi çok yaşamış olacak ki, iki psikiyatri uzmanı, 10 yıl kadar önce bir teori ortaya attı:
"Cehalet, gerçek bilginin aksine, bireyin kendine olan güvenini artırır."
Ve bunun üzerine bir araştırma başlatıldı. Fizyolojik ve zihinsel alanda yapılan çeşitli uygulamaların sonucunda şu bulgulara ulaşıldı:
       • Niteliksiz insanlar ne ölçüde niteliksiz olduklarını fark edemezler.
        • Niteliksiz insanlar, niteliklerini abartma eğilimindedir.
        • Niteliksiz insanlar, gerçekten nitelikli insanların niteliklerini görüp anlamaktan da acizdirler.
        • Eğer nitelikleri, belli bir eğitimle artırılırsa, aynı niteliksiz insanlar, niteliksizliklerinin farkına  varmaya başlarlar.
Bitmedi...
Cornell Üniversitesi'ndeki öğrenciler arasında bir test yapıldı ve klasik "Nasıl geçti?" sorusuna öğrencilerden yanıtlar istendi...
Soruların yüzde 10'una bile yanıt veremeyenlerin "kendilerine güvenleri" müthişti. Onların "testin yüzde 60'ına doğru yanıt verdiklerini" düşündükleri; hatta "iyi günlerinde olmaları halinde yüzde 70 başarıya bile ulaşabileceklerine inandıkları" ortaya çıktı.
Soruların yüzde 90'ından fazlasını doğru yanıtlayanlar ise "en alçakgönüllü" deneklerdi; soruların yüzde 70' ine doğru yanıt verdiklerini düşünüyorlardı.
Tüm bu sonuçlar bir araya getirildi ve Dunning-Kruger Sendromu'nun metni yazıldı:
"İşinde çok iyi olduğuna" yürekten inanan 'yetersiz' kişi, kendini ve yaptıklarını övmekten, her işte öne çıkmaktan ve aslında yapamayacağı işlere talip olmaktan hiçbir rahatsızlık duymaz! Aksine her şeyin hakkı olduğunu düşünür!
Ancak bu 'cahillik ve haddini bilmeme' karışımı mesleki açıdan müthiş bir itici güç oluşturur.
'Eksiler' kariyer açısından 'artıya' dönüşür.
Sonuçta, 'kifayetsiz muhterisler' her zaman ve her yerde daha hızlı yükselirler...
Bu arada, gerçekten bilgili ve yetenekli insanlar çalışma hayatında 'fazla alçakgönüllü' davranarak öne çıkmaz, yüksek görevlere kendiliklerinden talip olmaz, kıymetlerinin bilinmesini beklerler...Tabii beklerken kırılır, kendilerini daha da geriye çekerler... Muhtemelen üstleri tarafından da 'ihtiras eksikliği' ile suçlanırlar..."
Ne olur fazla mütevazi olmayın!...
"Siz de çevrenize şöyle bir bakın" diyeceğim ama eminim bu satırları okurken bile aklınızdan bir dolu yüz, bir dolu isim geçti...
Bence Dunning ile Kruger'in, bu çalışmalarıyla 2000'de, Nobel yerine Harvard Üniversitesi'nin Ig Nobel'ini alma nedeni "cahil olmamalarıydı".
Gönlümün nobelini bu ikiliye vererek yazımı Bertrand Russel'in bir sözüyle bitiriyorum:
Dünyanın sorunu, akıllılar hep kuşku içindeyken aptalların küstahça kendilerinden emin olmalarıdırkaynak: 9 yorum:

 1. Bu benimde kendi icimde besledigim bir teoriydi meger bilimselligide varmis cok katiliyorum cok dogru ;) bende bu sozu icimde hic birsey olmayan insanlar kendilerini hersey sanar diye dillendiriyordum asiri bir ozguven patlamasi oluyor bu insanlarda kaynagi nerden geliyor diye merak icindeydim paylasiminizla ufkum acildi tesekkur ederim :)

  YanıtlaSil
 2. ne güzel bir yazı..çok dogru bir tespit..ondan herkes gösteriş meraklısı oldu.. bilen insan bilmenin zorlugunu biliyor, daha iyisi olabileceğini, herşeyden önce bilincinde, gerçeklerin..

  YanıtlaSil
 3. Kesinlikle çok doğru, heryerde bu insanlara rastlamak mümkün. Çoğu zaman bende diyorum, hiç mi kendini farkında değil, insan kendine döner bir bakar diye...

  YanıtlaSil
 4. yazıyı beğenerek okudum çok teşekkürler :) aklıma şu sözü getirdi rızk zekaya göre verilseydi aptallar açlıktan ölürdü... Şu örnek gibi Edison'u herkes tanır ama gerçek deha olan Nicola Tesla' yı kimse tanımaz...

  YanıtlaSil

Yorum yazan eller dert görmesin..