9 Temmuz 2015 Perşembe

Anneler en çok neleri merak ediyor?

Anneler merak eder. 

Anne olacağını öğrendiği anda sorular ve heyecanlar başlar. Hamilelikte bebeğinin gelişimini, hastane çantasını nasıl hazırlayacağını, bebeğin ihtiyaçlarını, doğum şeklini, doğumun hemen sonrası yapılacakları merak eder, araştırır. Bazen büyüklerinden fikir alır, çoğu zaman arkadaşlarından. Uzmanların görüşlerini okur. En güzel fikirler de annelerden çıkar. Paylaşımlar yapabileceğiniz anneleri de artık internet sayesinde çeşitli forumlarda bulabiliyorsunuz. 

Binlerce annenin çocukları ile ilgili fikirlerini paylaştığı, uzmanlara soru sorduğu, uzman makalelerinden yararlandığı anneliği kolaylaştıran platform anneysen.com annelerin ve anne adaylarının çeşitli yaş dönemlerinde sıklıkla sordukları soruları derlemiş.

Hep birlikte bakalım anneler en çok neleri merak ediyormuş?


Hamilelik Dönemi
Hamilelik dönemi her kadın için şüphesiz hayatın en özel dönemi. Anneliğin başlangıcından yani hamileliğin ilk haftasından itibaren anne adayları en çok hamileliklerinin yolunda gidip gitmediğini merak ediyorlar. Hamilelik süresince yaşadıkları şikayetlerin gebelikte genelde karşılaşılan sorunlar olduğunu bilmek ve böylelikle içlerinin rahat etmesini arzuluyorlar. Olası problemlerde de problemin üstesinden gelen annelerle paylaşımda bulunmak ya da uzmanlardan aldıkları cevaplarla doğru olanı yapmak istiyorlar.

Yeni Doğan Alışverişi 
Hamilelik döneminde ayrıca bebek alışverişi de kadınlar için büyük önem taşır. Doğacak bebeğin her ihtiyacının tam olmasına çalışan anneler diğer kadınların ve annelerin fikirlerini alarak hem kaliteli hem de maliyet açısından uygun alışveriş yapmak istiyorlar.

Bebeğin adı 
Bebeğin ismine karar vermek de anne adaylarının diğer annelere danıştığı konulardan. Bebeğin ismi belli ise çevreden aldıkları tepkilerle kafaları karışabilir.

Doğum şekli
Doğum şekline karar vermek de hamileliğin en zorlanılan konularından biridir. Anneysen.com kullanıcılarının bir çoğu buna karar vermeden önce uzmanların fikrini almak istiyor.


Bebekten sonra:
Ek gıdaya geçiş
Bazı bebekler için oldukça zor olan bebeğin ek gıdaya geçişi annelerin zaman zaman yorulmasına ve üzülmesine sebep olabilir. Bebeğine her gün doğru besin içeriklerini hazırlayıp sunmaya ve bebeğinin beslenme alışkanlıklarının temelini doğru atmaya çalışan anne için önemli bir sınav bu dönem. Bu sebeple de farklı tariflerin ve tatların en çok araştırıldığı dönem.


Çocuk gelişimi
1-3 yaş dönemi bebek için en önemli dönemlerden. Bebeğin hızlı büyüme evresine girdiği bu dönemde yürümeden koşmaya, kendini beslemeden tuvalet eğitimine, 2 yaş döneminden konuşmaya her bir madde çok merak edilen konulardan.

Okula başlama 
Anneden ve evden ayrılmaya başlayan çocuğun artık okul, dersler ve sorumluluklar dönemi gelmiştir. Bu dönemde anneler ders çalışmak istemeyen, okulda sorunlar yaşayan ya da çocuğun belirli konularda gelişimini sağlamak üzere fikir almak ve danışmak isterler.

Çocuğum büyüyor
Ergenliğe adım atan çocuk için annelerin bilmek istediği öncelikli konular cinsellik, sınavlar, üniversite tercihi, ergenlik psikolojisi, ergen çocuğa yaklaşım. 

Çalışan anne
Çalışan anne olmak, eşle ve eşin ailesi ile ilişkiler, kadın sağlığı, kadın ve anne psikolojisi, beslenme, diyet, spor ve güzellikle ilgili tüm konular ve yemek tarifleri de annelerin kendileri için merak ettikleri diğer konular.  

Bu listeye bakınca bir çoğunu hatta daha fazlasını internetten ve anne bebek forumlarından araştırmış ve araştırmaya-paylaşmaya devam eden bir anne olarak size soruyorum:
Siz de diğer anneler ile fikir alışverişi yapıyor musunuz?

3 yorum:

 1. Bende cevremde tup bebek tedavisi goren kimse olmadigi icin genelde netten arastiriyorum ve boyle.durumlarda iyi ki internet var diyorun ;-)

  YanıtlaSil
 2. Blogger anneler ve forum sayfalarından yararlanıyorum ama en sevdiğim blogger anneler :)

  YanıtlaSil
 3. Biz de torun beklerken aynı heyecanla araştırıyoruz:)) .Çok şanslısınız gençler çok güzel bilgiler paylaşılıyor bizler ise o yıllar da dergilerden faydalanıyorduk:)) Ama mahalle teyzelerini büyüklerini unutmamak gerekiyor tüm anlatılanlar:))))))))) dinlemek mutlak görevimiz ve sonrasın da süzgeçten geçirip bir iki tiyo yakalardık:)))
  Aklıma geldikçe gülüyorum.
  hem gelin kızıma hem de bebek bekleyen tüm annelere sağlıklı doğumlar ve güzel yarınlar diliyorum:)

  YanıtlaSil

Yorum yazan eller dert görmesin..