15 Ekim 2018 Pazartesi

yürüyorum ama neden

Hem beden hem ruh sağlığı için yürümek! Sadece kilo vermek için de değil, bedenen ve ruhen iyi geldiği için yürüyorum... Öyle çok özlemişim ki yürümeyi :) İş hayatımın çoğu aktif olarak geçse de son 6 yıl masa başı çalıştım. İşte o zamanlar çok özledim sokak sokak yürümeyi, gezmeyi. 

en ucuz spor


Şimdilerde çocukları okula gönderen pek çok veli gibi acaba ne yapsam ne etsem telaşına düştüm :) çok şükür... Hem kendime vakit ayırmak hem de spor yapmak için bir şeyler araştırdım. Bir yandan da sosyal aktivitelere baktım; seramik, örgü vs kursları inceledim. Benim en çok özlediğim şey yürüyüş olmuş!!! Hem diyetisyen tavsiyesi hem de hareket olsun diye başladım yürümeye... Nerede hareket, orada bereket!


Spor salonları, hele de fitness yani aletli spor yapılan yerler pek bana göre değil. Havasız ortam, kalabalık, salonun temizliği, saatlere uymak, spor salonlarının karşısındaki pastaneler (illa ki mis gibi kokular geliyor ama) spor salonuna kayıt olmama engel oldu. İyi de olmuş diyorum. 

Telefonumun kronometresini 20 dakikaya ayarlıyorum. Bazen 2 set bazen 3 set yürüyüşe devam ediyorum. Duraklamadan, tempolu yürürsem çok daha etkili oluyor. Telefonun adım sayar özelliğinden de  kaç adım atmışım kontrol ediyorum. 10.000 adım her güne niyet ediyoruz ama belli günlerde yürüyüş yapabiliyorum. 

Yürümek için size kaç neden sayabilirim bakalım:


 • Dilediğiniz saatte, dilediğiniz yerde yapabilirsiniz sporunuzu! İster sahilde, ister mahallenizde, sabah, öğle, akşam...
 • Özel kılık kıyafet gerektirmez. Sıfır maliyet, sıfır masraf!
 • Kayıt, ödeme vs gibi bir masrafı yoktur.
 • Kilo vermeye ve vücut toparlamaya yardımcı oluyor. (Tabi tempolu ve en az 30 dakikalık yürüyüş)
 • Yürümek stres hormonlarını azaltır.
 • Kemikleri güçlendirir, kemik erimesine karşı koruyucudur.
 • Metabolizmayı hızlandırır.
 • Kan dolaşımını düzenler, kalp krizi riskini azaltır.
 • Migren ve baş ağrısı gibi sıkıntıları azaltır. 
 • Yalnız yürüyebileceğiniz gibi yürüyüş arkadaşınızı da siz seçebilirsiniz. Arkadaşlarla yürüyüş de keyifli oluyor. 
 • Yeni fikirler üretmek, bazı kritik kararları düşünmek için de ideal bir zaman bence. 
Hava koşullarına uygun giyinip, tempolu yürüyüş yaptınız mı hem de düzenli olarak devam ettiniz mi sonuçları sizi de çoooook mutlu edecek. Haydi dışarıya!!! 
3 yorum:

 1. Bende çok seviyorum yürümeyi. Son zamanlarada youtube dan çoğunlukla ted x konuşması açıp yürüyorum. Çok zevkli oluyor. Hava kötüyse sadece spor salonu tercih ediyorum.

  YanıtlaSil
 2. Aslında en guzel ve sağlıklı spor yürüyüş kesinlikle tatlım bol yürüyüşler 😉

  YanıtlaSil
 3. Ben de insan bedenine en uygun sporlardan birinin yürüyüş olduğunu düşünüyorum.
  Ayrıca insanın kendine zaman ayırması, beynini dinlendirmesi de iyi geliyor.

  Bol ve keyifli yürüyüşler :)

  YanıtlaSil

Yorum yazan eller dert görmesin..