30 Eylül 2021 Perşembe

Rus Kızıl Ordu Korosu ve Haluk Levent

Önceki gün yani salı günü Aleksandrov Rus Kızıl Ordu Korosu ve Haluk Levent Cumhuriyet Marşları Konseri'ne katıldık. Büyüleyici bir gösteriydi... 

Rus Kızıl Ordu Korosu ve Haluk Levent


Bu bir Haluk Levent konseri değildi. Koro pek çok gösteri yapmış ama gittiği ülkeden bir solist daha önce hiç almamış. Haluk Levent bu anlamda bir ilk oldu. Tabi bu Haluk Levent için de çok önemli. Yıllardır Rus Kızıl Ordu Korosunu dinlemek istermiş, bakın görün ki dinlemenin dışında onlarla ortak bir projede yer aldı. Tüm dünyada ilk kez bu koroya dışarıdan katılan bir solist oldu. Gösteri sırasında kendisi anlattı. Ve dedi ki: ''lütfen hayallerinizi küçümseyin, hayal etmekten vazgeçmeyin'' 

Rus Kızıl Ordu Korosu ve Haluk Levent


Sovyetler Birliği ordusu Red Army'nin resmi korosu, gösterilerinde Rus halk şarkıları, opera aryaları ve popüler müziklere yer vermenin dışında dans gösterileriyle de büyülüyor. Mesela bunlardan bir tanesi Kalinka'yı herkes bilir sanırım. Koro, Sovyetler Birliği dağıldıktan sonra da Rusya'da ve diğer ülkelerde konserlerine devam etmiş. 

Rus Kızıl Ordu Korosu ve Haluk Levent


Türkiye'de sergiledikleri gösteride bizim cumhuriyet marşlarımızı da icra ettiler. Haluk Levent ardında Rus Kızıl Ordu Korosu ile Çanakkale Türküsü ve İzmir Marşını söyledi. 

Rus Kızıl Ordu Korosu ve Haluk Levent


Konser gelirinin bir kısmı da Mehmetçik Vakfı ve Ahbap Derneği'ne bağışlanacakmış, yeni öğrendim. İstanbul sonrasında sırada Ankara konserleri var. İlgilisinin bilgisine der, bloguma güzel bir akşamı daha anı olarak kaydeder, sevgilerimi iletirim. 


1 yorum:

Yorum yazan eller dert görmesin..