23 Eylül 2021 Perşembe

Yağmur'un Gözyaşları

Daha dün gece taze taze bitmiş bir kitap ile buradayım. Bu defa ertelemek istemedim. Aslında hiç ertelemek istemiyorum ama hep bu işler güçler işte... Daha sırada bekleyen kitap yorumlarım sürüyle... Hiç bir tanesine haksızlık olmasın ama bu kitabı taze taze yorumlayacağım. 

Yağmur'un Gözyaşları bir Uğur Gökbulut kitabı. Kapak ve arka yazısını okuyarak almaya karar verdim, tahmin ettiğim gibi bir hikaye değildi açıkçası. Annesine hitaben 'toparlanırım anne, sen beni yine de iyi bil anne' gibi cümlelerden nedense kader ortağı bir anne kız hikayesi okuyacağımı sanmıştım. Ben Yağmur'un hikayesini okudum. Kitabın her yeni bölümünde 'hah şimdi annesi de benzer olayları yaşadığını anlatacak' diye bekledim durdum. Yağmur'un annesi çocuklarına öyle sevgi dolu, öyle fedakar ki onun da geçmişinden acılar var sanmıştım ama yokmuş. Ya da varsa da yazar bize anlatmadı :)

Yağmur'un Gözyaşları kitap yorumu


Yağmur sevdiğini bir trafik kazasında kaybediyor ve acısını içine atıyor. Hayattan koptuğu haftalar aylar ardından ailesi için yani maddi olarak değil ama onları daha fazla üzmemek adına avukatlık stajına başlıyor. Bundan sonra da hayata tutunmaya çalışıyor, karşısına farklı insanlar çıkıyor. Doğru seçimleri mi yapıyor bilemedim açıkçası?Benim kitapla ilgili yorumlarımdan bahsetmeye çalışacağım.   

Bence yazar Yağmur'un duygularını yeterince verememiş, dışarıdan bakan komşu gibi olanları anlatmış gibi geldi bana. 

Karakterler arası konuşmalar günlük dilden çok çok uzak, orta okul Türkçe dersinde ders kitabımdan bir metin okuyor gibi hissettim. 

İyi karakterler hep çok iyi kötü ise hep çok kötü bence karakterler böyle keskin çizgilerle ayrılmamalıydı. 

Annesinin Yağmur'a öğütleri, birbirleriyle dertleşirken diyalogları hepsi bana çok yapay geldi.

Kitabın sonunda ortaya çıkan psikolog aslında kitapta daha çok yer edinmeyi hak ediyordu bence. Ne yaşadıkları, ne paylaştıklarını daha anlamadan Yağmur yine bir seçim yapmak zorunda kaldı. Ben bu seçimi nasıl yaptı onu bile tam anlayamadım.  

Bazı kitapları okurken yaşadığınızı hissedersiniz ya ben bu kitabı sadece okudum. 


Sabun köpüğü gibi ama sürükleyici epey acı içeren toplumsal mesajlarla dolu bir kitaptı okumaya değer mi? Evet okunur!  Okuduysanız fikirlerinizi merak ederim, yorumlara eklerseniz memnun olurum.  

26 Ağustos 2021 Perşembe

Üç Kız Kardeş ve Kalbimin Can Mayası kitap yorumlarım

Son zamanlarda severek okuduğum iki kitaptan bahsedeceğim bugün: Üç Kız Kardeş ve Kalbimin Can Mayası 

İki kitap da İclal Aydın kaleminden, Üç Kız Kardeş ve ardından Kalbimin Can Mayası okunmalı en baştan söyleyeyim. Ayvalık'ta büyüyen kız kardeşin anne babaları, sıcacık komşuları, aşkları, sevdaları, dostlukları son derece samimi bir dille anlatıyor İclal Aydın.


Üç Kız Kardeş kitap yorumlarım


Sanki Sadık bey babam, kızlar benim kardeşlerim, komşuları benim anne babamın komşuları o derece içine girdiğim kendimden de bir şeyler bulduğum bu ilk kitabı okurken ''ben de yazmalıyım, hatırladığım kadarıyla çocukluğumu ve o güzel anlatmalıyım'' diye düşünmeden edemedim. Dili öyle sade ki sanki bir arkadaşımdan dinliyormuşum gibi Dönüş ile samimiyet kurmuş gibi hissettim. 

İlk kitabı bir çırpıda bitirdim. Kitabın devamı olduğunu bilmiyordum. Kitapçıya gittiğimde İclal Aydın kitaplarını incelerken fark ettim ve hemen aldım. İkinci kitapta da olaylar yine aynı aile üzerinden devam ediyor. Mutlu sonlar biraz karışıp tekrar düzene giriyor diyeyim fazla spoiler vermeyeyim. Fakat belirtmeden geçemeyeceğim Sadık beyin ölümü beni çok ama çok etkiledi. Babamdan izler bulduğum Sadık bey harika bir babaydı. Hala ise tam bir hala diyerek güleceğim. Kızları eleştiren, yengesini çok sevse de arada iğneleyen kısacası bizden biri.

Kalbimin Can Mayası kitap yorumlarım


Bu içten, sade dille yazılmış harika iki kitabı okumanızı öneririm. Hatta bu iki kitaptan çok da güzel bir aile dizisi olur diyorum,net! Keyifli okumalar…
12 Temmuz 2021 Pazartesi

Sultan II. Beyazid Külliyesi Camii İmareti

Edirne gezimizin duraklarından bir tanesi de Sultan II. Beyazid Külliyesi Camii İmareti 1488 yılında Sultan II. Beyazid tarafından yaptırılmış. Bu külliye içinde darüşşifa, cami, imaret, şifahane bölümleri halen mevcut. Önceki senelerde gittiğimizde bahçesinde lavantalar vardı ama bu sene lavantalar yoktu. Aşçı Yahya Babası tablosu ve çok güzel mini bir müze de külliye içinde ziyarete açık, üstelik ücretsiz. Oldukça geniş bir alanda bulunan camide aşhane de bulunuyor. Müzede Aşçı Yahya Baba, minyatür fırın ve fırın ustaları ve çeşitli modeller bulunuyor. Osmanlı yemek kültürüne dair objeler de sergileniyor. Çocuklar da çok keyifle gezdiler, bol bol fotoğraf çektiler. 

Cami avlusunda büyük şadırvan bulunuyor. Aşhanede hayır dağıtılıyordu. Bu bir gelenekmiş ve biz ilk defa bu gidişimizde gördük.  İmaret bölümündeki müzeden devam ettiğinizde aşhane içinde 3 hanım tarafından hazırlanıp dağıtılıyor. Hem hamur kızartması hem de helva servisi var. Şehir merkezine 2 km uzaklıkta Tunca nehri yakınındadır. Balkan savaşları döneminde diğer bölümleri epey zarar görmüş olmasa da cami ve şifahane bölümleri günümüze dek ulaşmıştır.  

Edirne gezinize dahil etmenizi manevi atmosferi hissetmenizi öneririm. 


11 Temmuz 2021 Pazar

Necatiye'de Nedo Dondurması

Edirne'nin Havsa ilçesinin Necadiye Köyü'nde meşhur Nedo'da dondurma yemiş miydiniz? Biz yedik ve müdavimi olduk desem inanır mısınız? 

Necatiye Köyü Nedo Dondurması


Çoğu kaynakta Türkiye'nin en iyi dondurmalarından gösterilen Nedo bol sütlü hakiki dondurmasını özenle hazırlıyor hem de yıllardır! Organik ve katkı maddesi içermiyor. Zaten dondurmanın mis kokusundan anlıyorsunuz doğallığı. Bölgenin hayvanlarından üretilen sütlerle hazırlanan dondurmalarda çeşit de çok fazla. Özellikle tahin ve yaban mersini çeşitleri benim favorim olur. 

Necatiye Köyü Nedo Dondurması


Çocuklar için oyun alanı olan mekan aslında çay bahçesi tadında aile için gayet uygun bir mekan. Trileçe, peynir helvası ve Hayrabolu tatlısı ile çay kahve çeşitleri de bulunuyor. Ağaçlar altında büyük piknik masalarında dondurma keyfi üstüne çay kahve ile devam edebilirsiniz, o sırada da çocuklar oyun alanlarında eğleniyor. Şimdi mekanların çoğunda olduğu gibi fotoğraflık, instagramlık alanlar da mevcut olmaz mı tabi ki var. Alaçatı tarzında oturma alanı da bulunuyor. 

Necatiye Köyü Nedo Dondurması


Özel yapım külah tabakta dondurma da en sevdiğim olur. Dondurma biterken kıtır kıtır yiyorsunuz külah tabağını. Dondurma üstüne çikolata sos ve fındık da Nedo'nun olmazsa olmazıdır. Çok çeşit olsa da ben aklımda kalanları sizin için yazayım: Tahinli, limonlu, karamel, böğürtlen, ceviz, portakal, hindistan cevizi, vanilya, kahve, kivi, kavun ve daha fazlası...

Necatiye Köyü Nedo Dondurması


Biz Trakya tarafını gezmeyi çok seviyoruz. İstanbul gibi kalabalık olmuyor, memleket görmüş oluyoruz vs.

Edirne denince akla hemen ciğer geliyor ama Necatiye dondurmasını da es geçmemelisiniz bence.

Edirne'de ciğer öncesi ya da sonrası durağımız Necatiye Köyü oluyor. Edirne'de gezilecek yerler soranlara da ilk tavsiyem Nedo olur. 
5 Temmuz 2021 Pazartesi

koltuk seçerken sünger kalitesine dikkat

Koltuk süngeri kaç dansite olmalıdır? Yeni bir koltuk takımı alırken, koltuklar hakkında bir çok araştırma yapıyor ve teknik özellikleri keşfetmek istiyor olabilirsiniz. Koltuğun üretim malzemeleri, kalitesini ve konforunu belirleyen temel etmenlerdir. Ahşabı, süngeri, kumaşı, varsa yayı, koltuğun genel konforunu ve dayanıklılığını belirlemektedir. Bu doğrultuda süngerlerin de kendi arasında yoğunluk farkları olduklarını bilmeniz gerekmektedir. Süngerler farklı yoğunlukta üretilmektedir. Bu sert ve yumuşak, rahat oturum veya sert oturum süngerleri olarak da adlandırılmaktadır. Kimi koltuk takımlarında sert sünger kullanılması gerekirken, kimi koltuklarda da yumuşak sünger kullanımına olanak sağlanmaktadır. Peki koltuk takımlarında süngerler kaç dns olmalıdır?

Koltuk Süngeri Dansite Ne Demek?

Dansite bir çok sektörde kullanılmaktadır. Çünkü dansite yoğunluk birimidir. Özellikle kimya başta olmak üzere bir çok alanda kullanılması ile bilinmektedir. Süngerlerde de dansite terimi kullanılmaktadır. Genellikle kısalması DNS olarak kullanılmaktadır. Bu sebeple internet ortamında ya da yazılı dökümanlarda, DNS olarak görmeniz mümkündür. Ancak sünger dansitesi genellikle sertlik ve yumuşaklık ile ilişkili olduğuna dair bir kanı bulunmaktadır. Bu tam anlamıyla doğru bir kanı değildir. Çünkü dansite sertlik birimi değildir.

Koltuk Süngeri Kaç DNS Olmalıdır?

Koltuk süngerlerinin dansitesi mobilyanın kullanım alanına ve tarzına göre değişiklik gösterebilmektedir. Modern koltuk takımlarında genellikle 32 dansite koltuk süngeri kullanılmaktadır. Trend Mobilya’da yer alan bilgilere göre, modern koltuk takımları için genellikle 32 dansite koltuk süngerlerinin kullanıldığı bilgisi yer almaktadır. 

Koltuk süngerlerinde genellikle gri 28 ve 32 dansite süngerler kullanılmaktadır. Ancak genellikle daha lüks ve konforu yüksek süngerlerde 35 dansite ve HR gibi sünger çeşitleri de kullanılmaktadır. Ancak sağlam ve kullanışlılık açısından, bir koltuk takımında 32 dansite sünger olması yeterli olacaktır. Ancak daha lüks koltuk takımlarında sünger dansitesi 35 dansite de kullanılmaktadır.


koltuk seçerken sünger kalitesine dikkat

Koltuk Sünger DNS Çeşitleri

32 Dansite: En yoğun gri süngerler 32 dansite olarak üretilmektedir. Bu yoğunluğa sahip sünger çeşitlerinde yumuşak ve sert olmak üzere iki adet sünger çeşidi bulunmaktadır. 

28 Dansite: Koltuklarda kullanılan gri süngerler arasında iyi kalite olarak tercih edilen alternatif malzemedir. Diğer sünger çeşidine göre daha ekonomiktir. Bu sünger kalitesinin de yumuşak ve sertlik çeşitleri bulunmaktadır. 

24 Dansite: Çok yumuşak sünger çeşididir. Ancak mukavameti bulunmamaktadır. Genellikle sırt minderlerinde ve yastıklarda kullanılması tavsiye edilmektedir.

Koltuk süngerinizi seçerken, 28 – 32 hatta mümkünse 35 dansite yoğunluğunda olduğunu göreceksiniz. 35 dansite süngerli koltuk süngeri tercih etmeniz süngerin kalitesi açısından önemli olacaktır.

29 Mayıs 2021 Cumartesi

Gündüzsefası

Sarah Jio’dan okuduğum ikinci kitap ‘Gündüzsefası’ kitap yorumumla buradayım. Bir solukta okuduğum beni hayallere sürükleyen, Seattle’da yüzen ev kira fiyatlarına baktıran bu kitap da çok beğendiklerim arasına girdi bile. Yazarın daha önce Böğürtlen Kışı kitabını okumuştum. Geçmiş ve şimdiki zaman eş zamanlı ilerliyordu kitapta, bu kitabında da yine geçmişten izler var. 

Geçmişinden ve anılarından biraz olsun uzaklaşmak kendine gelmek için Seattle’da bir yüzen ev kiralayan Ada Santorini burada bir sandık ve içinde gelinlik, tarif defteri, fotoğraflar buluyor. Bir yandan araştırmalarına devam ederken bir yandan da bir gönül ilişkisine giriyor. Tesadüfe bakın sandığın sahibi de onun yakınlaştığı kişinin evinin eski sahibi. Kurgu şahane. Yazarın bu kitabı hazırladığı sürede gerçekten o evde kaldığını okudum. Bahsettiği market, restaurant hepsi gerçekte varmış. YouTube üzerinden bu yüzen ev caddesini de inceledim. 

Seattle’da bir yüzen ev kiralamak hakkında araştırma bile yaptım. Malum dolar kuru, yol parası derken alternatif araştırdım tabi. Hollanda’da, Makedonya’da ve tabi Türkiye’de de yüzen evler varmış. Çok daha düşük maliyetli olur Seattle’a göre değil mi :) 

Kitabın 1950’li yıllarda yaşamış olan kahramanı Penny’nin kitapta bir de kurabiye tarifi vardı. Kitabı bitirince bu tarifi yapıp kurabiye-kitap konseptinde bir fotoğraf çekmeyi planlamıştım ama sonra zaman geçince tarifi yapmaktan vazgeçtim. Araya seyahat girince hevesim kaçtı galiba :)

Çok severek okuduğum bu kitabı siz de okursanız benim gibi Seattle’da bir yüzen ev hayali kuracağınıza garanti veririm :) Bir solukta heyecanla okunacak çok güzel bir kitap, tavsiye edilir. 

18 Nisan 2021 Pazar

biraz nostalji

Popüler olmak, adından söz ettirmek güzeldir. Peki ya devamlılığı? Gün olur hafızalardan silinir insanlar. Tabi televizyon ve müzik dünyasından bahsediyorum. Hemen sosyal medyayı düşünmeyelim, rica ederim :)  Küçüklüğümüzde ya da gençliğimizde hayran olduklarımızdan kaçını hatırlıyoruz?

                                               

Hadi hafızamızı zorlayalım biraz, ne dersiniz?


Ayça Şen
Radyo programlarını dinler miydiniz? İlginç şakalar yapardı Ve uzun süre konuşulurdu. Blog sitesi de vardı. Yıllar geçerken o Da bir kitap yazmış, bir albüm çıkarmış ve anne olmuş...

Özlem Yıldız
Ekranların sevilen yüzü! Pek çok yarışma programında hostes olarak görev yaptı, Çarkıfelek'ten hatırlarsınız. Sabah şekeri de olmuştu değil mi? Bir dönem ne çok sabah programı vardı... O Da çoluk çocuğa karışmış. Popüler olduğu dönemlerde sık sık Bağdat Caddesi'nde rastlardım kendisine.

Melike Öcalan
Sabah şekeri denince Melike Öcalan'dan bahsetmeden yapamadım. Vatan Şaşmaz ile uzun süre sabah programı sunmuşlardı. Melike Öcalan, yine o yılların ünlülerinden Suat Suna ile evlenmişti.

Zeynep Değirmencioğlu
Ayşecik filmlerini seyretmeyen var mı? Bir döneme damgasını vuran küçük yıldız! Şöhreti sevmemiş olacak ki gözlerden uzak yaşamayı tercih ediyor.

Peki ya diziler?
Asmalı Konak, Zerda, Ekmek Teknesi, Kurtlar Vadisi...
Zerda dizi müziğini Kıraç yapmıştı ve Nokia telefonlara bu melodiyi yüklemek için kaç takla atıyorduk, hatırlayan var mı?
19 Mart 2021 Cuma

Dünya Uyku Günü

Bugün 19 Mart Dünya Uyku Günü olduğunu biliyor muydunuz? Ben bilmiyordum, güzel bir sosyal sorumluluk projesi sayesinde öğrenmiş oldum. Yataş bugüne özel #BizDeUyumuyoruz etiketiyle yapılan paylaşımlar için “TEV Korona Kahramanlarına Vefa Fonu”na katkı yaparak bu hareketi destekliyormuş. Tebrik ediyor ve detayları da paylaşarak yazıma devam ediyorum. siz de öze hazırlanan filtre ile destek olabilir


Sağlığımız için gece gündüz çalışan, hayatı pahasına mücadele eden, evinden ve sevdiklerinden uzak kalan uykusuz kahramanlarımız yani tüm sağlık çalışanlarımızın yanında olduğumuzu göstermek için bu gece #BizDeUyumuyoruz etiketiyle paylaşım yapabilirsiniz.

dünya uyku günü


Siz de destek vermek için #BizDeUyumuyoruz etiketiyle, istediğiniz bir fotoğraf ya da video paylaşıp, sağlık çalışanlarının yanında olduğunuzu gösterebilirsiniz. Dilerseniz siz de bugüne özel hazırlanan Instagram filtresini kullanabilirsiniz.